niedziela, 17 stycznia 2016

Jak nauczyć? - sztuczka NA PLECYWiele osób pisało do mnie z pytaniem o tą sztuczkę, dlatego postanowiłam opisać Wam w skrócie co i jak. Jest to stosunkowo łatwa sztuczka dla psów gabarytów Pluta, z dużym psem może być większy problem. Zacznijmy od podstaw.
Wymagane umiejętności psa:

*komenda zostań
*komenda hop (na coś).

Potrzebne rzeczy: 

*smaki lub ulubiona zabawka,
*kliker (opcjonalnie).

KROK 1


Każemy psu wskoczyć na (coś) w moim wypadku na łóżko. Klękamy bokiem do łóżka i odpowiednim gestem (w naszym wypadku zachęcający ruch ręką) oraz komendą "hop na plecy" (niektóre psy wolą krótsze komendy, dlatego opcjonalnie może to być  jakiś krótszy wyraz) każemy mu wskoczyć na plecy. Jeśli pies nie reaguje, może naprowadzić go jakaś druga osoba.Po kilku próbach pies powinien wejść nam na plecy. W razie gdyby nas np. przeskakiwał, możemy przytrzymać go zewnętrzną ręką. 

KROK 2


Drugim krokiem jest ta sama czynność tylko, że z podłogi. I znowu gdyby pies nas przeskakiwał, wystarczy zagrodzić mu drogę ręką, i powtarzać komendę "zostań". 


KROK 3


Trzeci krok to ta sama czynność tylko po wskoczeniu psa na plecy (kiedy kucamy) powoli prostujemy nogi, wciąż powtarzając komendę "zostań". Jeśli pies się boi, może asekurować go z boku druga osoba.


Oczywiście należy pamiętać, że wszystko wymaga czasu i regularnych ćwiczeń, nie oczekujcie od psa, że już w pierwszy dzień nauki będzie Wam bez problemu wskakiwał na plecy na prostych nogach. Wszystko należy ćwiczyć krok po kroku i powoli dążyć do perfekcji :)

W razie jakichkolwiek innych pytań dotyczących tej sztuczki możecie pisać w komentarzach.

Poniżej przedstawiam Wam jeszcze wszystko w krótkim filmie dla lepszego wyobrażenia: 


6 komentarzy:

 1. Dziękujemy za poradnik, na ferie mam zamiar pouczyć Molly tej sztuczki. :) Na pewno Wasz post mi się przyda.
  Pozdrawiamy!
  http://codziennebeagle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne :) i bardzo fajnie i ciekawie napisane

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna sztuczka :D ciekawa jestem jak to jest z takimi trochę większymi psami :D dobrze opisane i wyjaśnione krok po kroku. Obserwuję!
  http://labowamania.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna sztuczka do nauki!
  Pozdrawiam razem z Abi i z naszym blogiem, który choruje na nieaktywność i nieczytelniczość. Z poważaniem K&A http://abi-thecrazydog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie w teorii to bardzo proste, a ile się trzeba nagimnastykować z niektórymi psami to już wiedzą tylko Ci co tego próbowali :)

  Pozdrawiam
  Michał
  http://www.szkola-doberman.pl/

  OdpowiedzUsuń